NAMAZ KILMAYA EN BÜYÜK ENGEL (HARAM LOKMA)DIR.

NAMAZ KILMAYA EN BÜYÜK ENGEL (HARAM LOKMA)DIR.

NAMAZ KILMAYA EN BÜYÜK ENGEL (HARAM LOKMA)DIR.
"NAMAZ KILMAYA EN BÜYÜK ENGEL (HARAM LOKMA)DIR. HELAL LOKMA YİYEN KOŞARAK ve ZEVKLE NAMAZA GİDER."(Salih Bin Beşîr, Büyük Hadis ve Fıkıh Alimi)
ALLAH katında, en büyük ibadet, en faziletli, en hayırlı Amel(iş);
"Vaktinde kılınan NAMAZ'dır."
(HZ MUHAMMED s.a.v/ Buhari, Mevakit 5, Cihad 1, Edeb 1, Tevhid 48; Müslim, İman 137-139. Ayrıca bk. Tirmizi, Salat 14, Birr 2; Nesai, Mevakit 51)...
ALLAH'ın Kur'an'da en çok zikrettiği farz ibadet, kıyamette kuldan hesabı sorulacak ilk emir, tüm peygamberlere ve ümmetlerine farz kılınan Cenab-ı Hak katında en hayırlı amel, Efendimiz'in (s.a.v.) gözünün nurudur NAMAZ...!!!
Hadisi Şerifte: "Bir NAMAZI özürsüz(özür hali: uyuya kalmak ve unutmak), Vaktinden sonra kılan, 80 hukbe CEHENNEM' de yanacaktır. Bir hukbe 80 SENE' dir. Her senesi 360 GÜN' dür. HER GÜNÜ, 80 DÜNYA SENESİ' dir"
(Seadet-i Ebediyye,Tergîb-üs-salât, Hadis-i Şerif)
***80 HUKBE AHİRET SENESİ CEHENNEM;
***80 hukbe X 80 sene= 6.400 SENE /YIL
***6.400 sene / yıl X 360 gün= 2.304.000 GÜN
***2.304.000 gün X 80 dünya senesi = 184.320.000 dünya günü;
SONUÇ= 184.320.000 (Yüz seksen dört milyon üçyüz yirmi bin ) DÜNYA GÜNÜ CEHENNEMDE YANMAK.!!!
Hadisi Şerifte; CEHENNEM ATEŞİ...
***Ebu Hüreyre (r.a.)' den RESÜLULLAH (s.a.v) şöyle buyurduğu rivayet edildi:
"İnsanların yakmış olduğu ateş, CEHENNEM ATEŞİNİN YETMİŞ PARÇASINDAN ( 70 ) BİR PARÇADIR."
-Ashab:
"YA RESÜLALLAH, dünya ateşi (cezalndırmak için) KAFİ GELİR" dediler.
-RESULULLAH (s.a.v) da:
"Cehennem ateşi DÜNYA ATEŞİNDEN Altmış Dokuz ( 69 ) DERECE DAHA ŞİDDETLİ KILIN DI." buyurdu…
***ATEŞİN etrafındaki SICAKLIĞI: (İnsan Vücudu 44 DERECE ve Üzeri)
1-)Dünyada Ateş olarak Kaynak Ateşi (Oksihidrojen alevi): 2000 derece ve üzeri***
"Onlar(İnsanlar) senden(Resulüm) O tehdit edildikleri azabı(Cehennem Ateşi), çarçabuk getirmeni isterler. Telaşa kapılmasınlar, ALLAH vadinden(sözünden) asla dönmez. BİLİN Kİ RABBİNİZİN Katında (Ahirette: Cennet ve Cehennem) BİR (1) GÜN; Sizin Dünyadaki BİN (1000) YIL(sene)a Eşittir."
(Hacc Süresi, 47.Ayet)
**
Büyük İSLAM ALİMİ, Peygamber efendimizin(sav) torunu(Seyyid 'Hz Hüseyin ra') Abdülhakim Arvasi Hazretleri:
"TEK VAKİT NAMAZIMI KAÇIRMAKTANSA BİN KERE ÖLMEYİ TERCİH EDERİM."
***
Dünya ve Ahiret için İSLAMCA-MÜSLÜMANCA-MÜMİNCE yaşayabilmek ve yaşamanın Sırrı, Püf noktası, Temeli ve ÖZÜ bu AYETTE dolayısıyla bu uygulamada SAKLI.!!! Eğer bunu çok titiz birşekilde gayret gösterirsek KURTULUŞU ermiş olacağız...!!!!
Dosdoğru, HAKKIYLA - HUŞU içinde- ALLAH rızası için kılınan NAMAZ, İnsanı her Kötülükten alıkoyar, Her iyiliğide, Güzelliğe sevk eder. AYETİ KERİMEDE;
"NAMAZI devam üzere kıl! Gerçekten HAKKIYLA-HUŞU için kılınan NAMAZ, Fahşadan, yani Çirkinlik, Edebsizlik, Fuhşiyyat(zina) ve kötülüklerden; Aklın ve İSLAM dinin beğenmeyeceği Uygunsuzluk ve Günahtan Vazgeçirir. ALLAH'ı NAMAZ ile anmak İbadetlerin en büyüğüdür. ALLAH yaptıklarınızı bilir…"...
(Ankebut Süresi, 45.Ayeti)
Evliyadan Bahaeddin Nakşibend Hazretlerini(kuddise sirruh) sorarlar;
"-Bir kul, Namazını nasıl HAKKIYLA - HUŞU için kılar?"
-O büyük Evliya cevaben: "-DÖRT şeyle, buyurdular:
1-) HELAL lokma(Herşeyin temeli ve özü) YEMEK,
2-) Abdest sırasında GAFLETTEN uzak durmak,
3-) İlk tekbiri alırken kendini HUZURDA(ALLAH) bilmek,
4-) Namaz dışında da (yani 24 saat an be an) ALLAH'ı asla ve asla unutmamak."
Bu 4 adet ŞARTLARIN yerine getirilmeden kılınan NAMAZ 'ki özellikle herşeyin temeli HELAL Lokma şartı' Ve "(Ki çoğu kulunu ALLAH yaklaştırmaz, Nasip etmez bu şartları uygulamadığı için),(bu şartların bazılarını uyan veya uymayanı nasip etse de- yaklaştırsa da Cenab-ı ALLAH; İBRET için ve Göstermek için MAÜN süresinde şöyle buyuruyor)" yani HAKKIYLA-HUŞU içinde KILIN'A'MA YAN Namaz'ın Cenab-ı ALLAH MAÜN Süresinde şöyle buyuruyor;
"Gördün mü, o HESAP ve CEZA gününü yalanlayanı! 2, 3. İşte o, YETİMİ itip kakan, YOKSULA yedirmeyi özendirmeyen kimsedir. 4. YAZIKLAR OLSUN O NAMAZ KILANLAR Kİ ,5. Onlar namazlarını CİDDİYE almazlar. 6. Onlar NAMAZLARIYLA GÖSTERİŞ YAPARLAR. 7. Ufacık bir YARDIMA bile engel olurlar."
(MAÜN Süresi:1 ile 7 Ayetler.)
***!!!Hani bazen duyarız ya yada etrafımızda görüyoruz ADAM NAMAZ KILIYOR, Hacı Hoca vs vs ama HER TÜRLÜ HALTI yiyor Adamda her türlü YANLIŞ ve OLUMSUZLUK var diye konuşuyoruz yaa işte ya(!!!) Bu durum MAÜN SÜRESİNDE ki İNSANI tarif ediyor yani Hakkıyla-Huşu içinde (o 4 ŞART yerine getirmeden kılınan NAMAZ "özellikle ve özellikle temel nokta HELAL LOKMA YEMEK") KILIN MA YAN NAMAZ'ın sonucunda bu İnsanları görüyoruz.!!!!

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0