MOLLAYUSUFOĞULLARI

MOLLAYUSUFOĞULLARI

MOLLAYUSUFOĞULLARI

Mollayusufoğulları
Rize ÇAMLIHEMŞİN / HALA  Köyü’nden olan ailenin bugünkü soyadları Kasman, Aktürk, Arı'dır. Süleyman MOLLAYUSUFOĞLU'nun 7 Evladı vardır. 1. Şükrü Mehmet MOLLAYUSUFOĞLU, Mustafa Asım KASMAN, Kemal KASMAN, Fahriye ARI, Ahmet MOLLAYUSUFOĞU, Osman KASMAN, Müşerref AKTÜRK. Ailenin gurbet macerası ile ilgili bilgilere, Akbucak (Mermenat),Uğrak (Çingit), Kogis köyleri ile komşu olan ve sadece Hemşinliler’in yaşadığı, Pazar ilçesinin Bucak (Açaba) Köyü’nden Barbaros Aktürk’ün 10 Kasım 2008 ve 18 Ocak 2009 tarihlerinde göndermiş olduğu mektuplar vasıtasıyla ulaşmaktayız. “Ben Yukarı Şişmşirli (Kısmenmaliver / Kısmenmelior) Köyü’nden Süleyman Mollayusufoğlu’nun kızından torunuyum. Annem Hala’lı Mollayusufoğlu Ailesi’nden Süleyman Mollayusufoğlu’nun kızı, babam Bucak’lı (Açaba) Mollayusufoğlu ailesinden Selim Aktürk’ün torunu, İsmail Aktürk’ün ise oğludur. Selim Aktürk, Süleyman Mollayusufoğlu’nun dayısıdır. Selim Aktürk Moskova ve Polonya’nın Gdansk kentlerinde fırıncılık yapmıştır. Selim Aktürk, Moskova’ya oğlu İsmail Aktürk (daha çocuk iken) ve yeğeni Süleyman Mollayusufoğlu’nu götürmüştür. İlk başta kendisi (Selim Aktürk) ve oğlu İsmail Aktürk fırını çalıştırırken yeğeni Süleyman Molayusufoğlu büfe işletmiştir. Daha sonra birlikte fırın çalıştırmışlardır. Rus İhtilâli  öncesi karışıklıklar başlayınca fırını yeğeni Süleyman Mollayusufoğlu’na bırakarak yurda dönmüştür. Bir süre daha Moskova’da kalan Süleyman Mollayusufoğlu da yurda dönmüştür. Moskova pastanesi ile ilgili söyleyebileceklerim dedemden ve babamdan duyduklarımdır. 1980 – 1981 yılları gibi dedem İsmail Aktürk İstanbul’a geldiğinde Beyoğlu postanesinin yanında, şimdiki ayvalık tostçusunun olduğu yerdeki binaya girerek o sıradaki sahibi ile konuştu. Konuşmada binanın bütün detaylarını verince şaşıran bina sahibine buradaki Moskova Pastanesi’nin bir zamanmlar babası Selim Aktürk’ün olduğunu söyledi. Tarih olarak işgâl yılları diyebilirim çünkü pastanenin bırakılma nedeni dedemin Ermeni çetecilerle pastane içerisinde çatışmaya girmiş olması. Selim Aktürkişgal nedeni ile işini bırakarak Pazar’da (Atina) esnaflık yapmıştır. Bir not babaannem yani Selim Aktürk’ün gelini, İsmail Aktürk’ün eşi Nurluca (Çanava / Çaneva / Çanova / Sanova) Köyü’nden Sıçanoğlular’ın kızıdır. Yanılmıyorsam babasının adı Sıçanoğlu Ömer Ağa idi. 
Mollayusufoğulları
Çamlıhemşin ilçesinin Yukarı Şimşirli (Kısmenmalier / Kısmenmelior) Köyü’nün Kaçman / Keçman Mahallesi’nden olan ailenin bugünkü soyadları Arı ve Mollayusufoğlu olup, Rusya’nın Moskova ve Polonya’nın Gdansk şehirlerinde ticaret faaliyetlerinde bulunmuşlardır.
Yusuf Arı’nın ailesinin Rusya gurbeti ile ilgili bir anıyı anlatan Ortan Köyü’nden Bayraktaroğlu Ailesi’nden …, ailenin gurbet hikâyesi ile ilgili şu ilginç anıyı anlatmıştır: Yusuf Arı’nın İzmir’deki işyerine bir gün iki tane yabancı, bir tane de tercüman gelir. Tercüman da Yusuf Arı’ya gelen bu iki kişinin amcasının oğlu olduklarını söyler. Yusuf Arı da bunun üzerine şaşırır ve tercümana “bu iki yabancının nasıl kendisinin amcasının oğlu olabileceklerini sorar. Hikâye ise şöyledir: “İki kardeş Polonya’ya gider. Polonya’da pastane açarlar. Yusuf Arı’nın babası bir süre sonra memlekete döner fakat amcası orada kalır ve evlenir. İşte bu gelen iki yabancı da Yusuf Arı’nın amcasının oğullarıdır.
Pazar ilçesinin Bucak (Açaba) Köyü Mollayusufoğlu Ailesi’nden Barbaros Aktürk 10 Kasım 2008 tarihli mektubuında vermiş olduğu bilgilerde aileden Süleyman Mollayusufoğlu’nun Rusya gurbetçilerinden olduğunu, Süleyman Mollayusufoğlu’nu da Moskova’ya ve Polonya’nn Gdansk şehrine götüren kişinin dayısı Selim Aktürk olduğunu belirtmiştir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0