Bunalan Müslüman Gence 10 Tavsiye

Bunalan Müslüman Gence 10 Tavsiye

Bunalan Müslüman Gence 10 Tavsiye

1. Yürüyüş yapmak

Bunaldığınızda, hiçbir şey yapmak istemediğiniz anlarda aniden kalkın ve sokaklarda yürümeye başlayın. Eğer bulunduğunuz yerde sahil varsa sahile ya da sessiz ama güzel bir mekana(doğa güzelliği) gidin. Sadece oraya bakın ve hamd edin. Rabbimiz neleri ne güzel yaratmış öyle değil mi?

2. Kur'an'ı şifa için rastgele açarak okumak

Kendinize özel bir Kur’an edinin. Sürekli onu okumanız, onda çalışmanız ayrı bir bağ oluşturur. Şifa niyetiyle elinize alın. “Rabbim şu sıkıntımıza bir çare..” diyerek rastgele bir yeri açın ve gözünüze ilişen bir ayetten okumaya başlayın. İstediğiniz kadar okuyun. Muhakkak ki bir şifa ayeti nasib olacaktır. Ama bunu görebilmek de önemli.

3. Mektup yazmak

Çok mutlu veya çok sıkıntılı hatta çok kararlı veya iradesiz durumlarda kendinize hep mektup yazın. Kendi kendinize mektup size en iyi yorumu yapan ve objektif bakan bir açı olacaktır. Canınızın sıkkınlığını, nedenlerini, istediklerinizi, hissettiklerini, sevinçlerinizi, hamdlarınızı, kararlarınızı hiç ama hiç çekinmeden öylece yazıverin. Sonraları okuduğunuzda ilerleyişi göreceksiniz. O anları hatırlayınca yeni bir şükür vesileniz ortaya çıkacaktır. Kendinizi yansıtan ve kontrol eden bir mekanizmanız olacak.

4. Aynı boşluğu ve durumu yaşayan sahabeleri okumak

Sahabe bize örnek yaşantıları ile rol model olurlar. Hiçbiri ama hiçbiri kolay hayat yaşamış değillerdir. Özellikle de genç sahabelerin her biri ayrı ayrı mükemmel örnek timsalleridir. Şimdi hem internette hem kitaplarda onların kıssalarına ulaşmak çok kolay. Duyduğunuz ya da merak ettiğiniz ya da aynı şeyi yaşadığını düşündüğünüz bir sahabeyi seçin, dert ortağınız edinin ve hayatını inceleyin. İnşAllah ya bir yol bulursunuz derdinize ya da hafif geliverir de unutursunuz.

5. Zikir ve tesbihatı arttırmak

İnşAllah zaten gün boyunca belli zikirleri yapıyoruzdur. Ancak bu sıkıntılı anlara özel zikirlerinizi oluşturun. Özellikle bunlar Esma-ül Hüsnadan olabilir. Zira Rabbimiz, O’na o büyük isimleriyle dua edilmesini sever. Biraz inceleyin ve cüzdanınıza küçük bir kağıt yazıp bu isimleri koyun. Daraldığınızda çıkarır zikredersiniz inşAllah. (Örneğin; El Mucib, El Garib, El Cemil, El Vedud, El Semi, El Basır, Er Rahman )

6. Sessiz ve tefekkürlü olmak

O dönemlerde kimseyi tam olarak dinleyemiyor olacaksınız. Hiçbir şeye de tam odaklı olamayabilirsiniz. O nedenle etrafa karşı saygıyı kaybetmemek adına biraz daha sessiz ve sakin yaşanılabilir o günler. Bu size daha fazla tefekkür etme ve kendinize doğru yol olmanıza vesile olacaktır.

7. Samimi bol dua etmek

Bu anlar sizin için ciddi anlamda riya edemeyeceğiniz, ona bile halinizin olmayacağı zamanlardır. Onun için bazen pek çok nedene takılarak yapamadığımız o samimi duaları yapın inşAllah. Belki daha fazla mescidlere giderek bunu taçlandırabilirsiniz.

8. Bir nafile namazın secdesini uzatmak

Secde, iman etmiş bir kul için miraç ve en güzel yerdir. O halde normalde hızlı hızlı kıldığımız namazların yanı sıra 2 rekatlık bir nafile kılın ve secdeleri uzattıkça uzatın. Rabbimize tüm derdinizi anlatın. Ağlayın, af dileyin, rahatlayın. İçinize şifanız doğacaktır, inşAllah biiznAllah.

9. Bol muhasebe yapmak

Şimdi her şey hoş güzel de illaki yaptığımız bazı şeyler bu hale neden olmuştur. Düşünün dostlar, böyle anlarda insan kendine çok acımasız olur ve en objektif eleştiriyi yapabilir. Bundan istifade edin ve yakından uzağa doğru uzun bir muhasebe yapın. Ölçün tartın bakalım, ne neymiş.

10. Genç ve mücahid(e) insanların kıssalarını dinlemek

Bu kez de bu halin üzerinizden kalkması için, silkelenmek ve yeni kararlar alıp uygulamaya başlamak için zorluklar içinde yaşamış yine de kendini salıvermemiş sahabelere yönelin. Ama genç olanlarına. Neleri, nasıl yok sayarak bu yolda böyle büyük yürümüşler okuyun, dinleyin. Feyzlenin ve hemen harekete geçin. Unutmayın dostlar muhasebesi bugün, icraatı yarın olan işten hayr gelmez!

Tepkiniz nedir?

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0